REGIMENT KRÓLA JEGO MOŚCI Strona Główna REGIMENT KRÓLA JEGO MOŚCI
Publiczno-prywatne forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator
2011-10-10, 09:07
BHP czarnoprochowe
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator

Wysłany: 2011-10-10, 09:20   

Temat broni jest tematem bardzo delikatnym. Zgadzam się że dyskusja powinna toczyć się w jak największym gronie ale niekoniecznie chce w jakikolwiek sposób sprawdzać Marku czy Jarek ma rację czy nie. Uważam, że ma podstawy aby sądzić, że nie jest to temat dla "wszystkich" czyli takich których istnieje tylko i wyłącznie dopieprzania komuś dla tzw sportu. Temat został wczoraj chwilowo ukryty bo wybory itd. Różne oszołomy mogą chodzić po formach i szukać wyładowania swoich frustracji. Tak jak napisałem wyżej od teraz jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Christos 

Wysłany: 2011-10-10, 09:31   

Długo "przyglądałem" się całej dyskusji aby wyrobić sobie końcowe zdanie na temat czy używać pobojczyków czy nie. Moja pierwsza reakcja była na nie ale dziś po przeczytaniu wielu mądrych propozycji uważam że jednak grupy zorganizowane takie jak RKJM, CBR, Rota mogą z racji swojej a) siły, b) liczebności wymuszać na organizatorach konieczność nie używania pobojczyków przez wszystkich którzy nie ładują na komendę i nie strzelają razem z grupą. Wewnętrznie sami możemy bez problemów wprowadzić wyższe standardy używania broni przez tak jak już padły pewne propozycje dodania odpowiedniej komendy i uporządkowania tego co dzieje się podczas bitwy. Reszta to manewry, ćwiczenia i to co każdy ma w głowie. Druga kwestia to to co oprócz prochu pakuje się do lufy. Każdy normalny człowiek na inscenizację czy każdy inny pokaz gdzie strzela się w kierunku ludzi używa klasycznych przybitek które działają tak jak działają i nie robią nikomu krzywdy. Niestety są grupy w których ludzie używają przybitki którą jest filc usztywniony np wikolem. I co wtedy? Pobojczyka nie ma ale siła rażenia jest ciekawa. Wniosek: może jednak jakiś przegląd broni? Grupy które nie mają dowódców mają przegląd robiony przez organizatora który albo robi to sam jeśli jest w stanie albo wyznacza ludzi z innych grup rekonstrukcyjnych tych bardziej zorganizowanych

Don Carlos 

El Comendante

ZAINTERESOWANIA: Od tego sa inni
Wysłany: 2011-10-12, 08:56   

Witam
NIe wlaczalem sie do dyskusji, gdyz chcialem poznac racje i argumenty wszystkich szanownych przedmowcow.
NIe bede pisal co i jak, gdzie i kiedy.
Chcialbym przedstawic swoje wnioski. Moze bede po kim powtarzal, wiec prosze mnie poprawic.

Moje wnioski:
1. Slusznie zauwazyl Christos, stanowimy jakas sile. Otoz wydaje mi sie zeby bylo slusznie aby stworzyc cos w rodzaju federacji grup rekonstrukcyjnych (nie musimy tego formalizowac, moze to dzialac na zasadzie gentelman agreement), ktore by oczywiscie wytworzyly pewien system wzajemnego bezpieczenstwa na bitwach, inscenizacjach, pokazach itp.
Chodzi mi o to ze taka federacja wymuszala by na imprezach przedewszystkim:
- niedopuszczanie do bitew ludzi luznych, wolnych strzelcow lub/i bedacych pod ankocholem.
Kazdy oddzial, nawet pospolite ruszenie, ma miec dowodce i wszyscy maja byc przeszkoleni w strzelaniu, BHP i Beposz, zdyscyplinowani itd.
Warunkiem naszego uczestnictwa w inscenizacji jest przestrzeganie wzajemne warunkow przez nas stawianych. Inaczej wychodzimy i do widzenia.

2. Kazda grupa szkoli, sprawdza i dopuszcza osby przeszkolone w strzelaniu, znajaca komendy. Myslalem nawet o czyms w rodzaju wzajemnego certyfikatu uczestnictwa jaki bedziemy wystawiali w ramach federacji wszystkim ktorzy chca uzywac br. CZrn. prch.
Kto nie mam? Stoi z boku i sie przyglada.

3. Co do uzywaniu pobojczykow: uzywac ale pilnowac. KAzdy sprawdza czy nie zostawil pobojczyk czy jakies inne gowno w lufie po zaladowaniu. Najlepszy sposob to chyba upuscic lufe do dolu. Samo wypadnie. NAstepna kontrola - odpowiedzialny za szereg, a nastepnie d-ca wydajacy komendy do strzalu. Czyli trzy stopniowa kontrola na obecnosc pobojczyka we lufie.
Jezeli sytuacja na to pozwoli to mozna nie uzywac stempla.

4. Wszyscy strzelaja w gore ponad glowami przeciwnikow albo w ziemie, staramy sie nie celowac w grupe.

5. Wszyscy musza byc przeszkoleni!!

Kazdy odpowiada za siebie. Ale grupa za kazdego czlonka.

"Trzeba w pludrach chodzić,
Kto chce być kapitanem, kto chce rotę wodzić;
Każdy włosy zapuści, po niemiecku gada."
Wacław Potocki „Pod obraz Jego Mci Pana ?ąckiego pułkownika”

trollu 
RKJM-wy Reproduktor

ZAINTERESOWANIA: Jestem spambote
Wysłany: 2011-10-12, 09:45   

Don Carlos napisał/a:
3. Co do uzywaniu pobojczykow: uzywac ale pilnowac. KAzdy sprawdza czy nie zostawil pobojczyk czy jakies inne gowno w lufie po zaladowaniu. Najlepszy sposob to chyba upuscic lufe do dolu. Samo wypadnie. NAstepna kontrola - odpowiedzialny za szereg, a nastepnie d-ca wydajacy komendy do strzalu. Czyli trzy stopniowa kontrola na obecnosc pobojczyka we lufie.
Jezeli sytuacja na to pozwoli to mozna nie uzywac stempla.

Jestem przeciwny kładzenia lufy do dołu w celu sprawdzenia - bo samozapłony się zdarzają a lufa w drodze w dół będzie przez chwilę w coś celować.
Strzelanie w dół generalnie też mi nie leży, bo pukawki miewają jednak spory odrzut i można przypadkiem poderwać je do góry. W dół powinni strzelać tylko CI którzy klęczą.

Zakazałbym napewno przybitek, jeżeli nie rezygnować z pobojczyków.

Don Carlos 

El Comendante

Wysłany: 2011-10-12, 10:05   

Ale pochylasz lufe w dol zanim zafasujesz lont w kurek. MOze tak?

trollu 
RKJM-wy Reproduktor

Wysłany: 2011-10-12, 10:18   

tylko wtedy nie wygodnie się fasuje. Będzie odruch żeby podciągać smoka a tym samym cały zespół broni do góry. Lepiej od razu tak jak to praktykuję ja, mieć lufę pod kątem do góry. Zwłaszcza,że jak stoisz w tylnych szeregach to jednak masz przed sobą plecy kolegów i wolałbym żeby nikt mi nie majstrował z lufą przy mojej dupie :) .

Don Carlos 

El Comendante

Wysłany: 2011-10-12, 10:19   

No to juz koledzy sami musza sie pilnowac.
Odruch trzymania lufy ku gorze musi byc bezwarunkowy.
Jak oddychanie lub inne procesy fizjologiczne.
Kto nie trzyma nie strzela.
I wszyscy pilnuja sie nawzajem.

Christos 

Wysłany: 2011-10-12, 10:28   

Jeśli o mnie chodzi to chciałbym posłuchać zarówno aspektów praktycznych i prawnych. Osobiście uważam, że Jarek zwrócił uwagę na dosyć bolesny problem. Policja i podległe jej służby robią często najazd na tzw chatę najpierw a potem jak coś znajdą to i znajdują się paragrafy. osobiście wolałbym tego uniknąć albo dowiedzieć się jak mogę się przed tym zabezpieczyć czyli np zakopać muszkiet w ogródku. To oczywiście żart ale same akty prawne zazwyczaj niewiele zmieniają gdy o "harcerze" pukają do drzwi.

Ithil

Wysłany: 2011-10-12, 15:59   

Bez nakazu z ich strony możesz ich najwyżej łaskawie wpuścić. W sensie nie mają prawa wejść do domu. Jeśli nakaz jest, to wystawiony sądowo z jakiejś konkretnej przyczyny. Więcej o tym mogą się wypowiedzieć nasi specjaliści, zarówno praktyk jak i teoretyk, bo ja się znam po łebkach;-).

Odnośnie przybitek - papierowe z gazety codziennej czy innego papieru bez dodatku klejów i taśm nie robią nic złego, a są historyczne i dają więcej "puf". Proponował bym raczej pilnowanie innych grup, bo u nas nie zdarzają się numery jak u rip KBA na Krzyżtoporze lata temu. Pamiętacie? :P

trollu 
RKJM-wy Reproduktor

Wysłany: 2011-10-12, 16:10   

Ithil napisał/a:

Odnośnie przybitek - papierowe z gazety codziennej czy innego papieru bez dodatku klejów i taśm nie robią nic złego, a są historyczne i dają więcej "puf". Proponował bym raczej pilnowanie innych grup, bo u nas nie zdarzają się numery jak u rip KBA na Krzyżtoporze lata temu. Pamiętacie? :P

Nie robią wcale więcej puff. Sprawdzone. Im mniej wylata z lufy tym lepiej.

Ithil

Wysłany: 2011-10-12, 16:14   

Czy ja wiem... Może trzeba by zrobić testy Db. :-P Co i tak nie zmienia faktu, że przybitka bez kleju, nie obwinięta na ścisk taśmą jest bezpieczna. A takich używamy.

Spadi 

ZAINTERESOWANIA: POLEROWANE LUFY
Wysłany: 2011-10-12, 16:15   

Piotrek, taką jak nasza, widziałem, jak przebijała stół z odległości nieco większej niż ja oberwałem od Cześka.

Nie zgadzam się z tobą całym sercem, ale do końca mych dni, będę bronił twego prawa do posiadania własnego zdania.

— François-Marie Arouet de Voltaire (Wolter)

Ithil

Wysłany: 2011-10-12, 16:21   

?rednio mi się chce wierzyć, ale nie widziałem, więc nie będę dyskutował. Chyba z tej odległości zagrożeniem i bez przybitki jest sam słup ognia i drobinki palącego się prochu... Może wypadało by na manewrach posprawdzać z taką gazetową przybitką..

Spadi 

ZAINTERESOWANIA: POLEROWANE LUFY
Wysłany: 2011-10-12, 16:23   

Nie byłeś na Iłży?? Chłopaki z Tykocina to robili, nieco zrzedła mi mina jak zobaczyłem efekt. Dlatego ja już od dawna nie używam:)

Nie zgadzam się z tobą całym sercem, ale do końca mych dni, będę bronił twego prawa do posiadania własnego zdania.

— François-Marie Arouet de Voltaire (Wolter)

Parufka 
Parufka

ZAINTERESOWANIA: POLEROWANIE LUF
Wysłany: 2011-10-13, 16:13   

Co do kwestii federacji sprawa już jest w toku na forum CBRu gdzie zaczęliśmy przy okazji innego tematu rozmowy o ogólnopolskim BHP kilka miesięcy temu. Dyskutuje tam sporo ludzi i wstępnie przymierzamy się do organizacji spotkania szefów lub delegatów 20 grup 18-20 listopada w Warszawie. Celem tego spotkania ma być opracowanie ogólnopolskiego regulaminu BHP czarnoprochowego, który będzie obowiązywał ludzi w tych grupach jak i na imprezach organizowanych przez te grupy. Punktem wyjścia jest propozycja regulaminu Rejfiaka do której kto chce przygotuje sobie poprawki/sugestie, które przemielimy i mam nadzieje skończymy z czymś pod czym każdy się podpisze wszystkimi łapkami i będzie z tego zadowolony.

Odpowiedz do tematu