REGIMENT KRÓLA JEGO MOŚCI Strona Główna REGIMENT KRÓLA JEGO MOŚCI
Publiczno-prywatne forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator
2011-10-10, 10:07
BHP czarnoprochowe
Autor Wiadomość
trollu 
RKJM-wy Reproduktor

ZAINTERESOWANIA: Jestem spambote
  Wysłany: 2011-10-03, 08:57   BHP czarnoprochowe

Zapraszam do dyskusji nad wprowadzeniem zachodnich standardów BHP, przy posługiwaniu się bronią czarnoprochową.
Na początek absolutny zakaz używania pobojczyków na bitwach.
Do tego obowiązkowe przeszkolenie zakończenie egzaminem.
?ycie i zdrowie się ma jedno, a ono w naszym hobby za często zostaje zawieszone w rękach kolegów, którzy nie zawsze są rozsądni, przeszkoleni albo dość wprawni.

marian 
marian

ZAINTERESOWANIA: Rach ciach! Bum
Wysłany: 2011-10-03, 18:51   

Zakaz używania pobojczyków na pewno (Kamieniec - właśnie się dowiedziałem).

Andrzej 

ZAINTERESOWANIA: POLEROWANE LUFY
Wysłany: 2011-10-04, 20:58   

I jeszcze jeden zakaz. ZAKAZ ! mierzenia do człowieka. Wystrzał oddajemy ponad głowami szyku własnego i przeciwnika!

toudie 

Wysłany: 2011-10-04, 22:43   

Nie szalejcie. Może wogóle zakaz używania czarnego prochu i strzelanie z korkowych muszkietów.
Wszystko jest kwestja treningów i uwagi. Przy strzelaniu na bitwach i na musztrach zawsze jest dowódca, który ma ogarniac swoich ludzi ,a także każdy z nas ma mieć oczy szeroko otwarte.
Nie popadajmy w paranoję. Proponuję wprowadzić inne ograniczenie komenda chowaj stempel głośno krzyczan. Pozatym zgadzam się z andrzejem lufa w górze ręka na panewce i głowa na karku.
... daj mi to - daj mi to - KTÓREGO DAJ MI TO NIE ROZUMIESZ!!!!!!!

Gnom 
Agent Tomek :)

ZAINTERESOWANIA: POLEROWANIE LUF
Wysłany: 2011-10-05, 00:31   

Ja jestem za brakiem pobojczyków na bitwie, nie na pokazach... tak jak jest na bitwach na zachodzie

trollu 
RKJM-wy Reproduktor

Wysłany: 2011-10-05, 00:34   

O to to. W niczym to nie przeszkadza wręcz przeciwnie. A wszystkich i zawsze Toudie nie upilnujesz. Nie zadbasz o to żeby ktoś regularnie ćwiczył.. Poza tym z pobojczyka może się ułamać kawałek drewna, końcówka etc..
Myślę, że zakaz pobojczyków powinien być poza wszelką dyskusją.

marian 
marian

ZAINTERESOWANIA: Rach ciach! Bum
Wysłany: 2011-10-05, 10:48   

toudie napisał/a:
Przy strzelaniu na bitwach i na musztrach zawsze jest dowódca, który ma ogarniac swoich ludzi ,a także każdy z nas ma mieć oczy szeroko otwarte.
Nie popadajmy w paranoję.

Tu chodzi nie tylko o to żeby nie zabić ale i o to by nie dać się zabić. Jest coraz więcej szlafrokowców z różnymi strzelającymi wynalazkami, niektórzy wychodzą do bitwy mocno wczorajsi. Jakoś nie widziałem, by strzelali w szyku i na komendę. Niekoniecznie też celują ponad głowami.

Szantaż w wykonaniu liczących się oddziałów (RKJM, CBR, Rota) na zasadzie "pobojczyki weg albo nie wychodzimy do bitwy" szybko utrwaliłby standard nawet bez angielskiej biurokracji. Celujący w ludzi powinni wylatywać z pola z automatu (każdy oddział ma jakiegoś dowódcę który powinien tego pilnować).

Podejrzewam, że Rosjanie i Ukraińcy też właśnie dyskutują na podobne tematy.

Ithil

Wysłany: 2011-10-05, 13:10   

Myślę że muszkiet może wybuchnąć w rękach. Albo eksplodować torba z ładunkami. Albo walnąć meteor i nas wszystkich zabić.

Nie popadajmy w paranoję. Rozumiem, że teraz na wszystkich wywarł duże wrażenie drastyczny przypadek, i nagle pojawiają się głosy by maksymalnie wyeliminować ryzyko, ale powiedzmy sobie szczerze - bawimy się w hobby w które JEST wkalkulowane ryzyko. Próbowaliście się kiedyś ubezpieczyć? Szczególnie jeśli walczycie wręcz? Stawki jak dla spadochroniarzy.

Nie pamiętam za mojej bytności w grupie ktoś z nas strzelił ze stempla. Nie pamiętam by komuś się coś odłamało. Wszystko zależy od rozsądku i ostrzelania, a tego o dziwo w naszej grupie jeśli chodzi o proch NIE brakuje. To rekonstrukcja, również bitewna, i jak na mój gust gwałtowne machanie nabitym muszkietem o ziemię kiedy wokoło ludzie trzymają zapalone lonty jest niebezpieczniejsze niż używanie pobojczyka. To że iskra może skoczyć nawet przy zamkniętej panewce może zaświadczyć najlepiej Spadi.

Ochłońmy, poczekajmy, a nie podejmujmy teraz na koniec sezonu jakiś deklaracji pod wpływem emocji.

PS: Z przykładów wymienionych powyżej miałem nie przyjemność być świadkiem wybuchu torby (skórzanej, przez ramię) w której były ładunki, dawno temu na Zamościu. Jak się okazało miły pan (na szczęście tylko poparzenia) wwalił do środka wszystko jak leciało, łącznie z jakimiś metalami i zapalniczką, a potem jeszcze walnął torbą w barierkę. Tu chodzi o to by było pod kopułą, a nie zakazy.

trollu 
RKJM-wy Reproduktor

Wysłany: 2011-10-05, 14:52   

Ithil słabo z pamięcią. Była cała seria wypadków bez ofiar co prawda, w których końcówki mosięzne ze stępli latały z luf - to było około 2006 roku. W tym roku byłem świadkiem dwóch strzelonych stęmpli. I to wśród umnych i doświadczonych strzelców/
Więc nie mów że nie ma ryzyka.
A bez stępli zabawa jest jeszcze fajniejsza, co wykazały nasze wyjazdy do Holandii. A chyba o zabawę chodzi?

Gnom 

Wysłany: 2011-10-05, 14:53   

Przypadek strzelenia z pobojczyka -> raz widziałem praktycznie na oczy (co widać na zdjęciach), raz z opowiadań świadków... z czego pierwszy w spokojnym strzelaniu.

Nie wiem, czy to paranoja, czy raczej czas, aby uregulować pewne rzeczy. Zgadzam się, że w to hobby jest wkalkulowane ryzyko, ale ja chciałbym je jak najbardziej zmniejszyć. Nie boje się stawać na przeciw ludziom z ostrzelanych grup (choć obydwa przypadki pobojczyków zdarzyły się właśnie u ludzi z takich grup), ale bardzie mnie martwią ekipy z mniej znanych, podpici wariaci i bohaterscy szlafrokowcy...

Skoro standardem na zachodnich bitwach jest brak pobojczyków, to może to skądś się tam wzięło?!?

Spadi 

Wysłany: 2011-10-06, 11:53   

Przyznam,że dość przygnębiający film i zdarzenie. Ale niestety zdarzyło się. Oglądając film można dostrzec trzy podstawowe sprawy:

1. Jak bardzo śpieszył się i chaotycznie ładował muszkiet strzelec, bez komend, nadzoru, formacji itd
2. Z jakiej odległości strzelał po ze skalowaniu wychodzi 15 do 20 metrów
3. Kolega nawet nie starał się celować w powietrze, walił na wprost.

Przepis na incydent gotowy i z tego właśnie powinniśmy wynieść wnioski na przyszłość.

Ja osobiście jestem przeciwnikiem rozwiązania Holenderskiego, czyli zakazania pobojczyków w trakcie inscenizacji, ani to historyczne, ani praktyczne. Tak, wiem podniosą się głosy, że wystarcza ubicie o zimie, tak wiem i zgadzam się, gorzej, jak zamiast miłej trawki stoimy na bruku.

Za to przemawia do mnie rozwiązanie Anglików, może nie w takiej formie jak oni, bo moim zdaniem, komenda na sprawdzenie pobojczyków przed strzałem to trochę za pó?no.

Ale dodanie komendy sprawdzenia pobojczyków, jako ostatniej komendy w procesie ładowania (przed każdą następną komendą) już wydaje mi się mieć sens, wnosi to jednak kolejne reperkusje do całej procedury strzelania, jak na przykład to że nie powinno się w tym momencie zezwalać na "Wolne" ładowanie, tylko każdy przypadek ładowania powinien być pod nadzorem przełożonego i na komendy. Spowolni to tempo strzelania ale zwiększy bezpieczeństwo.

Ktoś może podnieść, że historycznie nie było takiej komendy, odpowied? jest prosta, historycznie używało się pobojczyków i ich brak moim zdaniem jest większym naruszeniem, niż dodanie krótkiej komendy, przez nikogo wręcz nie zauważalnej z osób niezainteresowanych, a nasze bezpieczeństwo stoi ponad historycznością.

Moja wnioski i propozycje, bazując na tym i innych incydentach, są następujące:

1. Absolutny zakaz używania przybitek.
2. Po komendzie "chowaj stempel" - "Ladestock an bringen", powinna być komenda "sprawdz stempel" dla przykładu "Ladestock checken", potwierdzona przez wszystkich strzelców. Dopiero po niej następne komendy, jak presentir vor mir itd.
3. Odejście od "wolnego" ładowania, każde ładowanie jest pod komendą dowódcy, gefrajtra lub innej wyznaczonej osoby, znającej komendy i procedurę ładowania.
4. Strzelanie powinno odbywać się na rozsądnych odległościach, tu pole do dyskusji?
5. Strzelanie tylko bronią wymierzona w powietrze.
6. Przed strzelaniem powinno być dla wszystkich strzelców prowadzone szkolenie BHP, tak na wszelki wypadek.
7. Przed pokazami przegląd muszkietów i innej broni strzelającej, pod kontem stany technicznego i bezpieczeństwa, szczególnie zwracając uwagę na stan mosiężnych skuwek na pobojczykach.

Tyle mojego zdania w temacie.

Tyle z moich propozycji.

Nie zgadzam się z tobą całym sercem, ale do końca mych dni, będę bronił twego prawa do posiadania własnego zdania.

— François-Marie Arouet de Voltaire (Wolter)

Gnom 

Wysłany: 2011-10-06, 12:18   

Widzisz Spadi, jeśli chodzi o pobojczyki, to nie mam wątpliwości co do ludzi z RKJMu, CBRu czy Roty... ostrzelani, mogą sprawdzać pobojczyki, dodać proponowaną przez Ciebie komendę... ale chodzi mi o całą nieprzewidywalną resztę.

A jeśli chodzi o uderzenie muszkietem o trawę... w Holandii była głównie trawa i jakoś szło :)

A co do bezpieczeństwo ponad historyczność, zgadzam się z Tobą całkowicie... dlatego chcę bitew bez latających pobojczyków (przynajmniej nie martwię się, czy końcówka komuś została w lufie, czy nie).

BTW. W niemieckim będzie raczej Laderstock uberpruffen, lub Pruff euer Laderstock :) Ale to na marginesie...

Spadi 

Wysłany: 2011-10-06, 12:25   

Po to ma być właśnie szkolenie BHP, żeby rozmawiać z innymi, to jedyny wpływ, jaki masz na nich. Po to przegląd sprzętu itd, chociaż tutaj widzę problem, kto miałby to robić, tak aby nie wzbudzić pretensji reszty.

Tu jest kwestia porozumienia dowódców, tak jak przykładowo jest to zrobione w średniowieczu. To dowódcy grup, chorągwi itd, ustalają ze sobą zasady i respektują sytuacje, że np. Solo nie dopuszcza do bitwy ludzi od Diabła bo ma zastrzeżenia do ich sprzętu a w interesie Diabła jest, aby nie tracić ludzi na takich wpadkach, które sam respektuje.

Ja wiem Gnom jak napisałem, że ubijanie o trawkę jest spoko, tylko gorzej jak będziemy na bruku.

Co do komendy to przykład tylko:), nie jestem specem od niemieckiego, więc może być twoja propozycja jak najbardziej.

Nie zgadzam się z tobą całym sercem, ale do końca mych dni, będę bronił twego prawa do posiadania własnego zdania.

— François-Marie Arouet de Voltaire (Wolter)

Ithil

Wysłany: 2011-10-06, 13:38   

Chodzi o zabawę, ale i rekonstrukcję. W okolicach 2006 roku były problemy z mosiężnymi wkładkami do pulwersaków, nie pobojczyków. I nie, nie były wystrzeliwane, a za to wpadały do luf. Sam miałem taki pulwersak.

Jak dla mnie ciężar decyzji pobojczykowej będzie leżał i tak po stronie organizatorów danej bitwy. My, jako grupa, moim zdaniem nie powinniśmy okaleczać rekonstrukcji z własnej inicjatywy. Propozycja Spadiego wydaję się rozsądnym rozszerzeniem BHP, i mniejszą ingerencją w historyczność.

Zamiast wylewać dziecko z kąpielą, potrenujmy więcej i zadbajmy o dyscyplinę w własnych szeregach. Pilnowania odległości , celowania w powietrze, musztry. Oszołomów bez ostrzelania i rozsądku naszym samoograniczaniem nie powstrzymamy.

BTW może mi ktoś podesłać na Pm linka do wiadomego filmu?

toff 
wolny seksuolog

ZAINTERESOWANIA: ***************
Wysłany: 2011-10-06, 15:12   

Niby nie moja "brocha" ale ja bym nie chciała zostać ustrzelona przez kogoś podając Wam wodę czy czekając w pogotowiu i myślę, że żadna z dziewczyn by nie chciała, a na imprezach są różne grupy zrzeszające ludzi z różnym przygotowaniem i różnym podejściem...

"- Przychodzi baba do lekarza...
- Ale do Toffa?
- Nie, do normalnego."

Odpowiedz do tematu